master-cikma-krank-miliRenault Master’a ait olan bütün çıkma parçaları tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün master çıkma krank milinden bahsedeceğiz.

Krank mili bir piston-piston kolu düzeneğinin almaşık doğrusal devinimini bir dönme devinimine (iç yanmalı bir motor da) dönüştüren yada bunun tersini (örneğin bir kompresör de) gerçekleştiren mildir.

Krank mili, dövme yada dökme çelikten yada kalıplanmış dökme demirden dirsek biçiminde bükülmüş bir mildir; motor silindir blokunun iç bölümüne yerleştirilmiş yataklara yataklandırılan bu mil, piston kollarının almaşık devindirici vurumunu sürekli devindirici bir kuvvet çiftine dönüştürerek transmisyon yardımıyla devindirici tekerleklere aktarır. Krank milini özel bir tezgah üzerinde dinamik olarak dengelemek gerekir. Dengesizliğe bağlı hatalar ya delikler açarak ya da denge karşıağırlıkları eklenerek düzeltilir.

Krank milinin yağlaması biyel kollarının karterdeki yağa çarpıp yağı sıçratmasıyla yapılır.

Krank mili gereci olarak çelik ya da sfero-dökme demir kullanılır. Krank mili eksiz yani kaynaksız olmak zorunda olduğundan tek parçadan üretilir. İlk etapta kaba şekilde dökümü yapılan çelik, dövme ve sertleştirme işlemlerinden sonra asıl şeklini alır. Ayrıca dövme işleminden sonra muylu yüzeyleri özel taşlama işlemlerine tabi tutularak parlatılırlar. Çünkü biyel mekanizmasının bağlandığı yer olduğundan sürtünmesiz düzgün bir yüzeyde hareket edebilmesi önemlidir.

Krank milinin hem mukavemetinin yüksek olması, hem de esnek olması istenir. Birbirine ters gibi gözüken bu iki kavram bir orta noktada buluşur ve krank milinin zorlanmalarda çatlamaması veya kırılmaması için bir miktar esnekliğe sahiptir. Küçük çelik miller ise, yine kalıplar içinde dövme yöntemi ile imal edilirler. Büyük krank milleri, açıkta dövülerek muylularla gerçek açısal sapmalar kazandırılır ve  son tesfiye işlemleri uygulanarak tamamlanırlar. Krank milleri mukavemeti yüksek dövme çelikten imal edildiği gibi, basınçlı döküm yöntemiyle de seri imalatları mümkündür.

Krank milleri ana yatak ve kol muyluları, kaldıraç kolları, denge ağırlıkları ve flanş gibi kısımlardan oluşmaktadır.
Krank milleri tüm motorların en pahalı ve en önemli parçalarıdır. Hasar görmesi durumunda tamiri mümkün olmadığı gibi yapımında oluşacak kusurların sonradan düzeltilmesi de son derece zordur.

Efe Motorlu Araçlarda, renault master çıkma krank ve çıkma krank mili parçalarını istediğiniz anda satın alabilirsiniz. Dilediğiniz şekilde orijinal olarak Renault Master çıkma parçalarını temin edebiliriz. Telefon yoluyla 0537 708 79 79 numarasından çıkma krank mili parçası sipariş edebilirsiniz.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote