renault-master-cikma-motorSatışını yaptığımız Renault master çıkma yedek parçalar arasında master çıkma motorları da bulunmaktadır. Master, bir ticari araç olduğundan dizel motor kullanmaktadır. Kullanılan bu dizel motorlar, hem yakıt tüketimi hem de çekiş konusunda Renault Master’a öncelik sağlamaktadır.
Çıkma motorlar, orijinal motorlara oranla daha uygun fiyatlıdır. Ancak her ikisi de orijinaldir. İki seçenekte de orijinal olduğunu gördüğümüz parçaların, sıfır kilometre olanını almak pek de tercih edilir değildir. Motoru bozulmuş Renault master aracınıza çıkma motor takmak sizin için hem daha az maliyetli hem de kolay olacaktır.

Master’ın kullandığı çıkma dizel motorlar nedir? Nasıl çalışır?

1892 yılında Rudolf Diesel tarafından, benzinli motorun icadından 16 yıl sonra bulunmuştur. Benzinli motorlarla neredeyse birçok özelliği aynıdır. Tek farkı piston içerisinde sıkıştırılanın yakıt + hava karışımı değil sadece hava olmasıdır. Sıkıştırılan hava belirli bir basınç ve sıcaklığa ulaştığı anda yüksek basınçlı enjektörden yakıt püskürtülür ve sıkışan sıcak havanın içerisinde yakıtın patlaması ile piston aşağı doğru itilir. Benzinli motor ile dizel motor arasındaki temel fark budur. Ancak bunun avantaj ve dezavantajları vardır. Dizel motorunun en büyük avantajı, yanmanın hava içerisine enjekte edilen yakıt ile sağlanması sonucunda daha kusursuz gerçekleşmesi ve bu nedenle daha verimli olmasıdır. Benzin motorlarının %20 seviyesinde olan motor verimleri, dizel motorlarda %40’ın üzerindedir. Bu sayede dizel motorla benzinli motora göre aynı miktar yakıtla daha fazla yol gidilebilir. Yanma kuvvetli gerçekleştiğinden tork yani çekiş daha fazladır ve ara hızlanmaları daha iyi gerçekleştirirler fakat fazla devir yapamadıklarından çabuk kesilirler. Dizel motorların fazla devir yapamamalarının sebebi, dizel motorlarının daha kuvvetli bir motor bloğuna ve yine daha dayanıklı piston ve silindirlerden oluşmasındandır. Daha dayanıklı malzeme daha ağır metal anlamına geldiğinden pistonları 4000 devirden daha hızlı çevirmeleri pek mümkün değildir. Benzinli motorları ise, 6000 devire rahatlıkla çıkabilirler. Dizel motorlarındaki yüksek basınçlı yanma olayı neticesinde daha kaliteli malzemelerden üretilen motor parçaları motorun maliyetini de arttırmaktadır. Bunun yanında bakım sıklığı ve bir arıza durumunda daha ciddi sorunların oluşması da dezavantajlarındandır. Sonuçta dizel motorlar sağladıkları iyi yanma ve güçlü çekiş ile kamyon, otobüs, Renault master gibi fazla güç değil çekiş gereken alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Benzinli motorlar ise, daha fazla güç istenen binek otomobiller ve jipler gibi küçük araçlarda tercih edilir.

Master çıkma motor siparişi

Ankara’daki dükkanımızdan master çıkma motoru veya diğer master çıkma yedek parçalarını sipariş vermek isterseniz hemen 0537 708 79 79 numaralı telefonu arayın.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote